טוביה

הפנימייה הטיפולית 'טוביה' מהווה בית חם לילדים ונוער בסיכון מכל רחבי הארץ

בטוביה מתחנכים כ- 70 חניכים בגילאי 6-18 אשר הוצאו מבתיהם בשל תנאים סוציאליים קשים ואתגרים שונים.

החניכים חיים בסביבה ביתית, חמה ועוטפת מקבלים יחס מחזק ומעצים, סיוע לימודי, מגוון עשיר של תרפיות, פעילות פנאי ותרבות.

בתי הפנימייה ממוקמים בלב קיבוץ הרדוף כחלק בלתי נפרד ממנו והחניכים משתלבים בחיי הקהילה בפעילויות החינוכיות, החברתיות והתרבותיות.

טוביה פועלת בפיקוח ובשיתוף עם השירות לילד ונוער במשרד הרווחה. 

הפנימייה הוקמה ע"י רינה וראובן שליב, שמחה וצביקה שחורי בשנת 1993.

החיים בפנימייה

חניכי טוביה מתגוררים ב-6 משפחתונים. שניים עבור כל שכבת גיל: יסודי, חטיבה ותיכון.
בכל משפחתון קבוצת ילדים בת 12 חניכים החיה באופן רציף עם צוות הבית, איתו מתקיים הקשר הטיפולי המשמעותי ביותר והוא מלווה את הילדים לאורך כל היום: עם ההשכמה וההתארגנות בבקר, בכל הקשור לבריאות וביה"ס, בארוחות, בפעילויות פנאי, בהשכבה שלפני השינה ובלילה.

במשפחתון עובדים שלושה אנשי צוות בוגר, שלושה מתנדבים צעירים ועו"ס הפנימייה המספקים תנאים חיוביים, מטפחים ותומכים אשר נבצר מן התא המשפחתי המקורי לספקם.

צוות הפנימייה מקפיד לטפח את הקשר עם משפחות החניכים. במקרים של העדר אפשרות לחופשות בבית או משפחה מארחת, הילדים נשארים כאן איתנו לאורך כל השנה.

בנוסף הילדים נעזרים במרכז למידה, תרפיות אישיות וקבוצתיות, העשרה ופעילויות חברתיות שונות.

התהליך שהילדים עוברים בכל קבוצת גיל מותאם למשימות ההתפתחותיות שלהם

בגילאים הצעירים אנו מלווים את הילדים מקרוב, בכל רגע ומשימה ביום במטרה לפתח הרגלים בסיסיים ביותר של בית ושל חיים משותפים ומטפחים יכולות תקשורת וקשרים חברתיים.

עם התבגרותם, באופן טבעי, החיים החברתיים ושאלות של עצמאות וזהות לוקחות חלק משמעותי יותר וניתן דגש על כיווני התפתחות אינדיבידואלים.

לקראת סיום התיכון הכנת הבוגרים לקראת היציאה לחיים. לכל אחד לפי יכולותיו מותאמת תכנית אישית.

חשוב לנו לשמור על קשר עם בוגרי הפנימייה ולתמוך בהם וקיים צוות שמכוון למטרה זו. הם מגיעים למפגשי בוגרים ומוזמנים להתארח בדירת בוגרים לפי הצורך.

הצוות שמגיע ל"טוביה" בוחר בצורת העבודה הזו כדרך חיים ולוקח על עצמו מחויבות מורכבת והתמסרות רבה.

קבלת חניכים

חניכים מגיעים אלינו דרך שירותי הרווחה ברחבי הארץ.
העו"ס שמטפלת במשפחה פונה אלינו, ומגישה לנו את בקשה ופרטים על מנת שנבדוק את התאמה.
במידה ויש התאמה ראשונית, הילד המועמד מוזמן עם משפחתו ועו"ס מהקהילה לביקור הכרות, שלאחריו כל הנוגעים בדבר יוכלו לקבל החלטה.

קבוצת חופש

לא לכל ילדי הפנימייה יש מקום לנסוע אליו בעת החופשות וסופי השבוע.
הצוות המסור שלנו מחויב להם כל השנה, ובונה עבורם תכנית חופשה כמה שיותר מגוונת. אך אותם ילדים תמיד ישמחו להגיע לבית חם מחוץ לפנימייה בעת החופשה.
בהקשר זה אנו מאתרים משפחות טובות באמצע הדרך שמעוניינות להיות עבור אותם ילדים משפחות מלוות אשר מארחות אותם בחלק מזמני החופשות של הפנימייה. הקשרים שנוצרים הם לרוב קשרים אמיצים ויפים ששני הצדדים נהנים מהם.

חדשות ועדכונים

כתבה במאקו: פתאום אני במקום שמחבק אותי

ילדים שמעולם לא היה להם בית של ממש. ילדים שהיה להם, אבל הבית היה מסוכן לפחות כמו הרחוב. ילדים להורים שאין להם כלום. ילדים לאנשים שמעולם לא היו צריכים להיות הורים. כולם גרים ב"בית טוביה"

ברוכים הבאים לבית המתבגרים

חניכי פנימיית טוביה בני 13-15 עברו מבתי הילדים אל בית המתבגרים, אשר בו חיים כקבוצה מתבגרי הפנימייה בכיתות י' עד י"ב. המסע שלהם החל בלילה, עם עזיבת בתי הילדים דרך רחבי הקיבוץ והחורשה הקרובה, עד

דילוג לתוכן